Засідання Діалогової групи щодо громадської участі у Калинівській громаді: обнадійливі результати діагностики

                                

На засіданні Діалогової Групи з впровадження механізмів громадської участі у Калинівській громаді з теми «Презентація результатів діагностики СТАНУ ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАДЯН ДО УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ ТА КОМУНІКАЦІЇ ВЛАДИ З ГРОМАДОЮ»  були обговорені виклики та можливості розвитку демократії участі в цій громаді.   Модератор від влади Майя Соловчук (начальник відділу освіти, молоді та спорту) та експерти Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень (ПЦПСД) Олег Дядюн, Дементій Білий і Володимир Молчанов організували для обговорення проблем залучення громадян з активною молоддю громади та членами Молодіжної ради при військовій адміністрації. Молоді активісти громади яскраво продемонстрували свій потужний потенціал енергії та сили, завзяття в боротьбі за своє майбутнє, спроможність впливати на рішення  місцевої влади. 
Експерти ПЦПСД нагадали  завдання діалогової групи: зафіксувати результати діагностики, визначити першочергові заходи для підвищення громадської участі в управлінні, сформулювати завдання на короткострокову перспективу для діалогової групи.  Це  дослідження  та  перше робоче засідання діалогової групи влади і громади стане наріжним каменем в досягненні мети проекту: відновити громадську участь в управлінні партнерських громад проєкту через залучення громадян, підтримку розробки та адвокації,  впровадження і практичного застосування найбільш ефективних в конкретних умовах інструментів демократії участі.  Незабаром будуть проведені навчальні тренінги з теми впровадження механізмів безпосередньої демократії,   залучення громадян, побудова комунікації влади та громади,  місцеві адвокації. 

Діагностика рівня громадської участі та залучення громадян до прийняття рішень є стандартною  процедурою, яка показує спроможність як влади, так й жителів до спільних дій щодо покращення ситуації в громаді. Під час експертного дослідження вивчається вся наявна інформація, яка аналізується по трьом напрямкам: спроможність влади залучати громадян; спроможність та бажання активної частини населення брати участь в громадському житті; практичні результати. 
Контекст розвитку Калинівської громади виявив наступні особливості: громада досить пізно включилася в процеси децентралізації, тому можливості міжнародних програм пройшла повз цю громаду. Війна катастрофічно вплинула на життя громади: відбулося руйнування інфраструктури, житла, різке зменшення населення, демографічна зміна структури населення, важка соціально-економічна ситуація, потреба в кадрах. Відсутність громадських організацій стала  одночасно і наслідком, і причиною пасивності населення. Важка  безпекова ситуація викликає сумніви: чи повернуться люди в громаду? 

Але у Калинівської громади  є і певні точки зростання, які виявила діагностика:  це зацікавленість керівництва та бажання змін на краще, це увага сучасних міжнародних програм та потенціал соціальних інвестицій, це допомога з боку немісцевих, регіональних, загальнонаціональних та міжнародних організацій з акцентом на підтримку молоді. 

Таким чином, у Калинівської громади є потенціал для розвитку механізмів демократії участі, але він  потребує стратегічних підходів, посилення мотивації громадян та залучення активної молоді. 

За результатами діагностики Калинівської громади  експерти зробили  такі висновки: 
- Громада  знаходиться на стартових позиціях. 
- Спроможність влади в загальній оцінці серед інших складових має найбільшу кількість  балів 16 (зі 100), і є куди розвиватися при тому, що найбільшим позитивом життя громади діагностика виявила  відкритість влади до  інновацій та готовність навчатись новому. 
- Спроможність громадянського суспільства поки що дуже слабка, але це можливість для нового початку створення сучасних ОГС - організацій громадянського  суспільства -  на інноваційному рівні. 
- Впровадження на практиці механізмів залучення громадян до прийняття рішень  знаходиться на початковому  рівні.  

Експерти  сформували загальні рекомендації за результатами діагностики громади: 
1. Створення громадських організацій: Заохочувати створення та розвиток громадських організацій. Організаційно їх підтримувати; створити Ресурсний центр підтримки (ведення бухгалтерії, здавання звітів тощо). 
2. Підтримка молоді: залучати молодь до активної участі в житті громади через освітні та культурні заходи; створення місцевих молодіжних організацій, які пропонували б готові ініціативи та проєкти.
3. Покращення комунікації: започаткування практик онлайн-опитувань щодо потреб мешанців.
4. Просвітницькі заходи: використовувати всі методи неформальної освіти для підвищення обізнаності мешканців про важливість громадської активності.
5. Оновлення нормативно-правової бази із сприяння розвитку громадянського суспільства.
Експерти також напрацювали певні поради, що робити  для розвитку громади в найближчий час: 
- Започаткувати онлайн-опитування: «Що треба зробити, щоб люди почали повертатися».
- Ініціювати створення громадської організації. 
- Провести підвищення кваліфікації для громадських активістів та влади у питаннях розвитку громадянського суспільства та залучення грантових коштів
- Обговорити можливості та перспективи створення Статуту громади. 

Статтю  підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках  проєкту ХОО Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Галина Бахматова