Діалогова група Бериславської громади оцінює стан громадської участі та планує потужний розвиток громадянського суспільства

                             

26 грудня 2024 року   відбулося засідання Діалогової групи з впровадження механізмів громадської участі Бериславської міської територіальної громади.  В  обговоренні різних форм залучення громадян до прийнянття владних рішень взяли участь експерти громадської організації «Причорноморський центр політичних  і соціальних досліджень» (ПЦПСД) та  члени Діалогової групи. Під час засідання  учасники зафіксували  та обговорили результати діагностики, визначили першочергові заходи для підвищення громадської участі в управлінні, сформулювали завдання на короткострокову перспективу для самої Діалогової групи і її складових – влади,  інститутів громадянського суспільства та експертів проєкту. 
Тема  засідання діалогової групи: Презентація результатів діагностики СТАНУ ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАДЯН ДО УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ ТА КОМУНІКАЦІЇ ВЛАДИ З ГРОМАДОЮ. 

Володимир Молчанов, експерт та керівник проєкту, який здійснював діагностику громади,  доповів про загалом неоднозначні, але з огляду на критичну поточну безпекову ситуацію, видатні результати, досягнуті владою і інститутами громадянського суспільства Бериславської громади. Існує три головниї три складові оцінки цього залучення:  це спроможність місцевої влади;  спроможність громадянського суспільства;  результати реального залучення громадян.  

Експерт вніс пропозиції щодо  послідовності виконання рекомендацій в широкому партнерстві:  влада -  працюючі дорадчо-консультативні органи - громадські організації  -  експерти ПЦПСД.  
Володимир Молчанов  обговорив виклики, які стоять перед міською адміністрацією, наголосивши на необхідності більш активної та конструктивної ролі з боку громади. Він підкреслив важливість публічних консультацій та необхідність більш точної функції пошуку на сайті міста. 

Результати діагностики  виявилися приємними та обнадійливими: попри критичну безпекову ситуацію, заміщення місцевого самоврядування військовою адміністрацією та вимушену евакуацію абсолютної більшості жителів, як влада, так і громадянське суспільство суттєво підвищили свою спроможність у співпраці та демократії участі, всі  розуміють необхідність залучення громадян і готові до спільних дій.  

Цій позитивінй ситуації  сприяли рекомендації експертів ПЦПСД, на виконання яких вирішили за прозорою процедурою розробити Статут громади та низку документів  для закріплення вже започаткованих практик - консультативно-дорадчих органів, громадського простору та громадського бюджету. 
Під час засідання члени Діалогової групи  спланували на майбутнє  розробити Програму бюджетної підтримки інститутів громадянського суспільства  з боку влади та Програму соціального замовлення (як «вищий пілотаж» демократії участі). Підготовка проектів цих  документів буде здійснюватися Діалоговою групою, куди увійшли представники чинних консультативно дорадчих органів: Громадської ради, Ради ВПО, Молодіжної ради, представники військової адміністрації, і експерти проєкту. Була при йнята пропозиція створити Ресурсний центр для допомоги новоствореним  громадським організаціям та запровадження громадських слухань щодо місцевого бюджету. 

Дементій, експерт та соціолог проекту,  сформулював головний висновок проведеної  діагностики звільнених громад Херсонської області:  як це не парадоксально, але незважаючи на війну, небезпечне положення на лінії вогню та  посвтійні обстріли Херсонщини,  експерти  виявили значне зростання використання процедур  демокрації участі в порівняння з довоєнною ситуацією. 

За підсумками засідання діалогової групи були прийняті наступні рішення: 
• Міська військова адміністрація призначає персонал, відповідальний за комунікацію з громадськістю і створює посадові інструкції для цих ролей.
• Бериславській спільноті необхідно покращувати якість інформації на офіційному сайті спільноти, в тому числі покращувати функціональність пошуку та організацію документів.
• Міська військова адміністрація розробляє нормативні акти та план роботи громадського простору для забезпечення безперешкодного доступу інститутів громадянського суспільства.
• Бериславській громаді після  написання та затвердження Статуту громади  розглянути питання про розробку державного бюджету та програми підтримки місцевого громадянського суспільства.
• Міській військовій адміністрації запровадити практику публічного висвітлення діяльності дорадчих органів та реагування на їхні пропозиції.
• Бериславській громаді розробити розділ «Громадське суспільство» на веб-сайті  місцевої влади для демонстрації прикладних інструментів участі та інформування про діяльність консультативних органів.
Причорноморський центр (ПЦПСД)  має успішний досвід співпраці з громадами Херсонської області: це і експертна допомога в розвитку громад (розробка стратегічних документів, програм розвитку та відновлення),  і залучення громадян до прийняття рішень задля побудови діалогу між владою та громадськістю,  і розв’язання конфліктів. За постійними оновленнями роботи  ГО ПЦПСД можна слідкувати за посиланням: на веб-платформі www.pcpsd.org.ua , в соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua 
Статтю підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках  проєкту ХОО Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Галина Бахматова