Новий хаб «ІІ Таврійський» допомагає формувати дитинство в безпечній атмосфері розвитку та взаємодопомоги: історія багатодітної родини з Херсонщини
Багатодітна родина випадково дізналася про відкриття нового центру допомоги сім’ям з дітьми – про хаб «ІІ Таврійський» у Херсонській громаді, створений завдяки співпраці ЮНІСЕФ та ХОЦ «Успішна жінка». Анастасія з дітьми прийшла на відкриття простору в червні 2024 року, і відтоді родина відвідує різноманітні заняття з понеділка по пʼятницю.
Анастасія – мама трьох дітей, вона ділиться історією своєї родини та змінами, які їм довелося витримати внаслідок повномасштабної війни. З чоловіком та двома синами, 9-річним Олександром та півторарічним Дмитром, Анастасія жила в селі неподалік від обласного центру. Батько сімʼї працював, мама була домогосподаркою, разом виховували дітей.
У березні 2022 року родина прийняла рішення переїхати з рідного села в Херсон – у місті було легше знайти продукти, ліки та памперси. Жили в орендованому будинку, роботи не було, друзі були далеко, діти залишилися без спілкування – з часом у молодшого сина виникла затримка мовлення, а старший закрився у собі.
«11.11.22 – найщасливіший день в моєму житті! Перший місяць після визволення в Херсоні не було нічого, але ми не відчували нереалізовані потреби, – розповідає Анастасія. – Сусіди допомагали один одному, в місто приїжджали величезні фури з гуманітарною допомогою від різних країн – весь світ допомагав Херсону». Не зламалась і ця сім’я – навпаки, влітку 2023 року у подружжя народилася третя дитина – син Тимофій.
Анастасія дізналася про новий хаб допомоги родинам з дітьми випадково, в продуктовому магазині, де менеджер хабу залишив інформаційний буклет з запрошенням. Окрім гуманітарної підтримки, включаючи дитячі рюкзаки, павербанки, канцтовари та предмети гігієни, фахівці хабу займаються з дітьми – психолог і логопед допомагають Дмитру в емоційній стабілізації та розвивають мовлення – і саме завдяки заняттям в хабі хлопчик вперше заговорив.
«Вся команда хабу – наша велика сім’я, це наше спілкування, наша підтримка. А тепер вже і я намагаюся як волонтерка допомагати в роботі простору», – ділиться Анастасія.
Анастасія каже, що її старший син Олександр після шкільних занять онлайн кожного дня приходить в хаб – робити домашнє завдання, відвідувати групові заняття з літератури, заняття з елементами арт-терапії та грати з однолітками. Мама підкреслює, що спочатку повномасштабної війни син став мовчазним, але тепер поступово йде на контакт з іншими. «Сашко сказав якось мені: «Я став щасливішим!», – каже Анастасія.
Наталія, психологиня хабу, розповідає, що емоційний стан середнього сина Дмитра поступово нормалізується, покращується мовлення та розвивається концентрація. Завдяки спеціальним дихальними вправами він вчиться керувати власними емоціями та правильно реагувати на різні життєві ситуації. Дмитро полюбляє малювання пальцями на піску – для нього це заспокійлива терапія.
Антоніна, кейс-менеджерка хабу, створила індивідуальний план підтримки родини, враховуючи їхні потреби – для сімʼї придбали шафу, а також ліжко для середнього сина.
Катя, логопединя хабу, розповідає про родину Анастасії з особливим захватом: «Логопедичні вправи з Дмитром поступово зменшують порушення у вимові окремих звуків. Приємно спостерігати за радісною дитячою дружбою, як брати піклуються один про одного, і ми самі заряджаємось від них позитивною енергією».
Дмитро, менеджер хабу, радіє, що ця сімʼя першою прийшла в хаб і стала його невід’ємною частиною, своєрідним талісманом: «Ми всі стали однією командою – чудова мама підтримує та продовжує вдома зусилля всіх працівників хабу».
Від авторки: Як я його розумію! Навіть після закінчення інтерв’ю, мені, прессекретарці проєкту, не хотілось залишати хаб: в ньому вирує щаслива енергетика, невимушена активність, чудова атмосфера. Тут все рухається, але не хаотично, а гармонійно, як по нотах, вільно і невимушено, і ти сама втягуєшся в цей магічний світ.
Громадська організація “Успішна жінка” у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні за підтримки уряду Норвегії та Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA) реалізує проєкт “Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни” у форматі хабів, впроваджуючи інтегровану модель психосоціальних послуг.
Галина Бахматова