Херсонський андеграунд: підземне місто як безпечний простір життя українців під час війни

                                               

На завершення третього року  страшної війни в Херсоні яскраво розквітають десятки  різних просторів в укриттях – вони активно діють  в підпіллі,  в  підземеллях, де  вирує яскраве різнобарвне насичене подіями життя – культурне, мистецьке, соціальне, громадське, інтелектуальне, емоційне, творче. Це наш новітній андеграунд. 

АНДЕГРАУНД 
Цей термін сьогодні в Україні міняє своє  лексичне значення. Енциклопедичний словник визначає його як художні напрями в сучасному мистецтві, яким характерні розрив із панівною ідеологією, відмова від загальноприйнятих цінностей та норм, від соціальних та мистецьких традицій, які не призначені для мас, несуть  в собі  епатаж публіки та бунтарство,  реалізують реакцією соціального протесту. Андеграунд утворюється у другій половині ХХ століття в країнах, де мистецтво підпорядковане ідеології, і існує як контркультура.  Андеграунд ніколи не означав маргінальне мистецтво, але був проявом культурного поліцентризму.  

Знамените гасло Сорбони 1968 року: «Будь реалістом, вимагай неможливого» було типовим постулатом андеграунду. Протистояння офіціозу набувало романтичного і героїчного протесту, вимагало найсильніших пристрастей, героїв і жертв, зрадників і катів. Тому радянський андеграунд зосередився на квартирах, кухнях та дачах. В літературі це був  нелегальний «тамиздат», «самиздат», «там-сям-издат». 
Андеграунд як соціокультурний феномен в Херсоні 20-х років XXI століття змінює своє концептуальне навантаження. Він став своєрідною реалізацією метафори: якщо традиційно термін «андеграунд» використовувався в переносному значенні і не мав на увазі просторовий аспект, то зараз херсонське життя в прямому сенсі цього слова перемістилося під землю. Наш протест проти війни, проти варварських бомбардувань міста  разом з дроновим сафарі на людей, які намагаються забрати наше життя, вигострився до найкмітливішого спротиву людського матеріалу – ми виявились НЕЗЛАМНИМИ и перенесли своє суспільно-культурне життя під землю, в андеграунд, в прямому сенсі цього слова.  

Наш андеграунд  - надзвичайно бурхливе життя воєнного Херсону -  являє собою не лише реально-географічний простір, не лише певне місце у просторовій вертикалі міста, але має і метафізичне, духовне, символічне значення.   

СВІТ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ НАМ В ПОМІЧ 
При занурення в нетипову реалізацію поняття «Херсонський андеграунд», який протистоїть ризикам життя на поверхні землі та в повітрі, протистоїть рашистській агресії мордора,  у нас природньо виникають певні алюзії з  філософією Григорія Сковороди. Спираючись на розроблену ним концепцію трьох світів і двох натур, український філософ придумав  філософське вчення, центром якого стала людина і проблеми досягнення нею щастя.

Він писав: “Весь мір состоит из двух натур: одна — видимая, другая — невидимая. Видимая натура называется тварь, невидимая — Бог”. 

Концепція трьох світів Григорія Сковороди стверджує, що існують 1) великий або макрокосмос (Всесвіт); 2) малий або мікрокосмос (людина); 3) символічний світ (Біблія, міфологія).

Найважливішим для людини Сковорода вважав щастя, яке  повинно бути побудоване на непохитній основі, яку складає невидимість – друга натура та  третій символічний світ. Щастя  не залежить ні від землі, ні від небес, а лише від світу  душевного та пізнання самого себе. Кожна людина  може  обрати собі заняття у “сродності” зі своєю  природою і стати щасливою. 

Херсонці на війні,  майже на нулі,  під щоденними обстрілами, саме так і роблять – в херсонському андеграунді розвиваються  всі можливі сфери насиченого щастям життя. 

Херсон не прифронтове, а фронтове місто, на лінії вогню.  Але тут постійно і непересічно реалізуються різнобарвні суспільно-корисні, культурні, мистецькі, волонтерські ініціативи,  для розради та роздумів, для підтримки спортивної форми тіла та  активності думки  і духу.  І люди на це наважуються - багато херсонців перенесли свою активність в андеграунд, бо таких підвалів у Херсоні зараз стільки ж  багато хороших і різних, як і  поетів в світовій літературі. 

ЯК ЦЕ БУЛО ЗРОБЛЕНО? 
Яким чином під землею херсонських вулиць виросли ці андеграундні простори? Хтось взяв і створив це  підземне чудо своїми руками:  всі ці хаби, підвальні спортзали,  зали відпочинку, майстерні, кімнати для зустрічей, майданчики, культурні центри, арт-хаби, театри в укритті,  івент-бібліотеки, простори дитячої книжки, мистецькі простори, пункти незламності, громадські центри, освітні платформи, хаби допомоги родинам з дітьми, волонтерські центри, хаби-соціальні пральні, хаби з гуманітаркою… і скільки я ще не знаю?  

І у кожного «архітектора» підпільного життя в Херсоні є ім’я і прізвище, і ми повинні їх знати і дякувати. Це матеріальне диво зробили люди - херсонці, надзвичайно сильні, стійкі і згуртовані, і вони тепер підтримують дух і надають життєздатну силу всім іншим мешканцям нашого міста. Перший крок – знайти підвал та оформити юридично-грамотно його цільове і безпечне  використання.  А далі іде важка брудна робота прибирання підвалів,  очищення просторів від сміття, потім ремонти, потім дизайн, потім  заповнення  їх меблями та  комп’ютерною технікою, потім з’являються  предмети побуду, далі чай і  кава,  тістечка та горнятка, книжки та  фарби, іграшки та настільні ігри, а далі хаби продовжують наповнюватись  рукотворними пам’ятками воєнного нашого життя… 

Попри щоденні бомбардування Херсона,   ці хаби  в андеграунді – під землею - бережуть всю нашу «красу під обстрілом»,  кожен наш день в своїх  долонях, зігрівають серця херсонців своїм піклуванням там, де людям вже не страшно. Так щоденно і скрізь відбувається єднання херсонців,  так з’являються негасимі  промінчики світла  –  єдності херсонської громади, в якій ми всі  разом  радісні та щасливі… 

НА РОЗІ 
Один з андеграундних  культурно-суспільних просторів в Херсоні   - це  новий Хаб з романтичною назвою «На розі» (подвійна конотація імені хабу  – і «на перехресті», і «на пелюстках» чарівної квітки троянди)   був створений в підвалі великого будинку, під землею, в укритті, в безпечному просторі, до якого не дотягнуться  чорні справи  ращистів з їхніми бомбами. Це ще один Пункт незламності нашого андеграунду… 

Цей хаб був створений наприкінці 2024 року, громадська  організація "ІРЦ Правовий простір" у співпраці з міжнародними  організаціями організували підвальний  простір для херсонців, щоб бути разом і посміхатися один одному, навчатись новому і разом створювати цікаві речі, чаювати та спілкуватись, малювати і грати, обговорювати та дискутувати,  підтримувати здорове тіло і здоровий дух. 

Неймовірна херсонка («одна из тыщи – как тысячи других, как тысячи других»)  про це розповідає так: «Мене звати Наталя Бімбірайте, я керівниця херсонської громадської організації "ІРЦ "Правовий простір". Ми зробили ремонт у підвалі одного з будинків і відкрили в Херсоні новий безпечний хаб, ще один серед десятків, вже існуючих в різних районах міста. Ми  назвали його "Хаб "На розі". Там просторо,  затишно, є меблі і все необхідне для проведення різних заходів для дорослих та дітей, поспілкуватися з друзями в теплій атмосфері за гарячим чаєм чи кавою зі смаколиками». 

ЩО РОБИТЬСЯ В ХАБІ «НА РОЗІ»? 
Херсонці можуть дізнатися та отримати за певним графіком подій можливості підсилити власний ресурс, доєднатися до творчої спільноти наших земляків, які  власноруч розфарбовують своє довкілля  яскравими веселими кольорами: 
- Безкоштовні консультації  юриста з будь-яких правових питань; 
- Арт-терапія  -  різноманітні майстер-класи  з цікавими виробами  власноруч (сувеніри, прикраси, іграшки, декоративні натюрморти зі змішаною технікою, декоративний розпис текстилю, «таврійка» як унікальний розпис українського півдня, мандали з ниток як медитація та створення атмосфери);  
- Пілатес  та йога; 
- Теніс/шашки/шахи/настільні ігри; 
- Помалювати з дітьми (є фарби, альбоми, розмальовки, пластилін тощо); 
- «Квітка-душа. Терапевтичне малювання" - школи українського народного декоративного розпису, таємниці проективних психологічних методик малювання  для корегування настрою та рівноваги; 
- Лекції письменниці Олени Маляренко з елементами фольклорної гри;   
- Лекція-зустріч з професором Іваном Мойсієнком з теми "Унікальність природи Херсонщини, або не помідором єдиним".  
- По завершенню будь-яких заходів -  чай/кава і тепле спілкування! 

І ЩО «ВЕСЬ ЦЕЙ АНДЕГРАУНД» ДЛЯ НАС ОЗНАЧАЄ?  - ЦЕ ОЗНАЧАЄ ЖИТИ! 
А це значить – що ми ЖИВЕМО! Не виживаємо, не переживаємо, а живемо  своє життя тут, на фронтовій лінії, життя, повне насичене сенсом, почуттями та враженнями, пізнанням та навчанням, спільними корисними справами та допомогою нашим героїчним захисникам. І ми  зберігаємо життя  нашого міста своїм життям, зігріваємо його власним щоденним диханням, оберігаємо тоненьку «свічечку букви Ї» української мови  и маленький вогник вируючого існування міста ХЕРСОН. 

Галина Бахматова