Діалогові групи трьох громад Херсонської області обсудили плани залучення громадян

                               

В лютому 2025  року   відбулися засідання Діалогової групи з впровадження механізмів громадської участі  в трьох громадах Херсонської області: Бериславській, Тягинській та Калинівській громадах. Експерти громадської організації «Причорноморський центр політичних  і соціальних досліджень» (ПЦПСД) запропонували для обговорення Плани заходів для підвищення громадської участі в управлінні громадами. 

Тема  Діалогових груп:  «План залучення громадян до участі в управлінні та прийнятті рішень в громаді».  

Обговорення розроблених Планів  залучення, з урахуванням експертних висновків щодо діагностики кожної  громади та інструментів місцевої демократії привело до розуміння необхідності  мобілізувати внутрішні та зовнішні ресурси громади для задоволення соціальних та економічних потреб кожного жителя.  А для цього необхідно налагодити довіру між громадянами та місцевою владою, використовувати всі можливі ресурси для відновлення громад. 

Спікерами на засіданні діалогових груп виступили  експерти ПЦПСД Дементій Білий, Володимир Молчанов та Олег Дядюн. 

Під час обговорення Планів роботи по залученню громадян  експертами були презентовані майбутні навчальні семінари та тренінги для підсилення спроможності влади і  підвищення компетенцій посадовців в питаннях залучення громадян,  а також для підсилення спроможності інститутів громадянського суспільства брати участь у вирішенні місцевих питань. 

Що необхідно зробити для підвищення компетенцій владних посадовців в питаннях залучення громадян? 
Необхідно активізувати  комунікації влади та жителів  через унормуванням зв'язків із громадськістю;  підвищити інформування громадян про стан справ в громаді і  вдосконалити інтерактивіність сайтів місцевих рад; доопрацювати місцеву інформативну базу, яка регулює питання громадської участі (Статут, профільні Положення). 

Що необхідно зробити для підсилення спроможності інститутів громадянського суспільства брати участь у вирішенні місцевих питань?  
Необхідно налагодити сталій та ефективній діяльності створених в громаді   консультативно–дорадчих органів, якісній  комунікації їх з владою та між собою; створити та роззвивати діючі інститути громадянського суспільства –  це різноманітні громадські організації, благодійні фонди, органи самоорганізації населення, волонтерські центри, громадські ініціативи тощо. 

Яким чином можливо сприяння проведенню заходів прямої громадської участі, впровадженню механізмів демократії участі? 
Для цього потрібно зосередитись на виконанні наступних запланованих дій: 
-   Проведення публічних консультацій згідно з розробленим річним планом, обов’язковий розгляд та врахування їхніх результатів; 
-  Сприяння проведенню публічних заходів різної формі, які дають можливість залучати громадян до прийняття рішень, враховувати їхні думки;
-  Активнвніше впроваджувати механізми громадської участі – бюджет участі, громадський простір;
-   Розглядати та враховувати пропозиції,які надходять від інститутів громадянського суспільства та від консультативно – дорадчих органів. 

Після експертниїх презентацій  на засіданнях діалогових  груп  провели обговорення місцевих документів на запит кожної з трьох громад: «Бюджет участі»і «Положення про роботу громадського простору» в Бериславській громаді; План роботи громадського простору для Тягинської та Калинівської громад;  пропозиції  щодо покращення  форм інформування громадян з боку місцевої влади для всіх трьох громад.  

Після засідань діалогових груп  всі проекти Планів залучення громадян до участі та прийняття рішень були передані до відповідних військових адміністрацій. 

Причорноморський центр (ПЦПСД)  має успішний досвід співпраці з громадами Херсонської області: це і експертна допомога в розвитку громад (розробка стратегічних документів, програм розвитку та відновлення),  і залучення громадян до прийняття рішень задля побудови діалогу між владою та громадськістю,  і розв’язання конфліктів. За постійними оновленнями роботи  ГО ПЦПСД можна слідкувати за посиланням: на веб-платформі www.pcpsd.org.ua , в соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua 
Статтю підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках  проєкту ХОО Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Галина Бахматова