“Живе спілкування в безпечному просторі лікує дітей від жахів війни”: досвід багатодітної родини Надії в хабі ЮНІСЕФ

Хаб допомоги родинам з дітьми та його мобільна група, органи місцевої влади Дарʼївської громади, родичі, друзі та знайомі в сусідніх селах – всі разом забезпечили потужну підтримку багатодітній родині Надії  з чоловіком та чотирма дітьми, а також їхнім батькам, які стали ВПО, втративши не лише власний будинок, але й  рідне село.  
Життя до війни та після: важкі спогади  
Родина пережила всю окупацію, коли постійно і гучно лунали вибухи, всі четверо дітей жили майже не виходячи з будинку. Надія розповідає про тяжкі спогади: «Під час постійних обстрілів Поліна була дуже налякана, боялася гучних звуків, була мовчазна та сумна, не йшла на контакт з іншими дітьми, бо не звикла до спілкування ні з ким, крім батьків та братів і сестри. Через війну ми принципово не відправили Поліну своєчасно в перший клас, тому Поліна пішла в школу вже у 8 років – в новому селі,  куди наша  родина разом з бабусею та дідусем переселилася як ВПО. І ось вже третій рік живемо не в своєму будинку, а по чужих домах. А від нашого рідного дома залишився лише фундамент. Немає будинків, немає майна, напрацьованого за все життя, і наше рідне село повністю знищене…» 
Потрійна допомога: люди – влада – хаб  
2023 року, коли родина переїхала в інше село на більш безпечну територію, родичі допомогли  Надії та ъъ батькам знайти житло. Органи місцевої влади забезпечили робоче місце чоловіку Надії – батьку чотирьох дітей. Надію ж Служба зайнятості направила на перекваліфікацію: вона безкоштовно навчається на повара-кондитера, щоб отримати нову затребувану професію. А в хабі ЮНІСЕФ вже понад рік з молодшою донькою Поліною працюють фахівці.  

Мама Надія розповідає з вдячністю про роботу співробітників хабу: «Мобільна бригада майже щодня привозить Поліну до хабу. Тепер вона має багато нових друзів-однолітків. Зі своїми однокласниками наживо вона спілкується лише в хабі, бо навчання в школі проходить онлайн. Поліна стала життєрадісною та відкритою. Після індивідуальних зустрічей, тепер вона ходить на групові заняття психолога та соціального педагога. Малювання, майстер-класи, ігри, святкування – все це рятує мою маленьку дитину від війни». 
Ольга, кейс-менеджерка мобільної бригади, допомагає родинам з дітьми отримувати необхідну для повноцінного життя допомогу, за потреби перенаправляє в різні органи державної влади та соціальні служби. Мобільна бригада Дарʼївського хабу працює в девʼяти селах, покращуючи умови життя дітей в багатодітних та внутрішньо переміщених родинах. Для сімʼї Надії в межах кейс-менеджменту замовили зимовий одяг і взуття для дітей, а також засоби дитячої гігієни. Ольга пояснює: «Кейс-менеджмент – це не лише матеріальна допомога,  але і моральна підтримка сім’ї,  коли батьки і діти усвідомлюють, що вони не самі, не покинуті, що завжди є, до кого звернутися та почути слова підтримки». 
Виїзна робота хабу
Крім кейс-менеджменту, мобільна бригада працює в декількох селах, де Ольга та психологиня Людмила проводять для дітей майстер-класи, уроки малювання, нейрогімнастику, спортивні ігри та багато іншого. Про роботу з Поліною Ольга розповідає: «В перші відвідування хабу Поліна хотіла лише сидіти в куточку і гратися наодинці, але досить швидко вона приєдналася до групових занять. Навіть просте спілкування з однолітками в реальному житті, а не онлайн, є частково психотерапевтичним. Поліна почала активно брати участь в різних заняттях та іграх. Живе спілкування в безпечному просторі лікує дітей від жахів війни».   

Хаб для батьків 

Поки діти в хабі займаються, батьки Поліни та бабуся з дідусем теж можуть відвідувати заняття з психологом для дорослих, взяти участь в арттерапії та отримати відповіді на запитання щодо правильного виховання дітей та поспілкуватися з іншими батьками. Інколи Надія приїжджає до хабу всією родиною з чоловіком та чотирма дітьми на свята.   
Дарʼївський хаб став для багатодітної родини Надії допомогою та підтримкою, дітей врятував взимку від холоду та допомагає вирішити тимчасові труднощі Поліни, яка тепер кожного разу, коли забігає до хабу, в першу чергу обіймає його співробітників. Мама Надія підкреслює: «Ми б самі не впоралися. Завдяки хабу наші діти хоч трохи відволікаються від війни, багато наших проблем ми змогли вирішити лише за допомогою фахівців хабу та мобільної бригади». 
 
Громадська організація “Успішна жінка” у співпраці з ЮНІСЕФ та за підтримки Європейського Союзу реалізує проєкт “Надання психосоціальної підтримки та кейс-менеджмент родин з дітьми у Херсонській області, які постраждали внаслідок війни” у форматі хабів, впроваджуючи інтегровану модель психосоціальних послуг.  

Галина Бахматова