Open Space подарував Херсону 9 нових проектів

Минулої п’ятниці, 2 вересня,  херсонська громадська організація «Успішна жінка» провела Open Space для активних представників та представниць громад з надзвичайно актуальної для нашої області теми «Нові перспективи та виклики для активних жінок в об'єднаних громадах». У заході, який є частиною проекту «Регіональні Голоси – Створюємо Мости для Демократії» за підтримки Інституту з міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International) та Міністерства закордонних справ Німеччини, взяло участь більше 20 учасників (з Херсону, Каховки, Голої Пристані), які оголосили 14 тем для обговорення, які врешті решт втілилися в 9 повноцінних проектів.

Технологія Відкритого Простору (Open Space Technology) – це креативний метод провадження діалогу/дискусій в групах від 8 до 1000 осіб, що застосовується для стратегічного розвитку, пошуку рішень у проблемних ситуаціях, розвитку команд, у роботі в «групах по інтересах» і т.д. Цей метод активно використовується у різних куточках світу і є надзвичайно дієвим і доречним інструментом в громадській діяльності.


Як розповіла організатор та фасилітатор заходу, керівниця ГО «Успішна жінка» Олена Микитась, з тих пір, як вона познайомилася з Open Space, інших методів проведення подібних заходів вона не сприймає, адже, на її думку, саме такий режим постійної кава-паузи та принципи «відбувається те, що має відбуватися», «прийшов той, хто повинен був прийти» тощо є найбільш ефективними в опрацюванні будь-яких тем.

Разом зі своєю колегою з Каховки Світланою Стрільчук, яка також допомагала в нашому заході, Олена Микитась профасилітувала більше 50 заходів з Open Space, починаючи з 2005 року, охопивши близько 2 500 учасників в Україні.

Тема «Нові перспективи та виклики для активних жінок в об'єднаних громадах» була обрана не випадково. По-перше, «Успішна жінка» вже багато років займається гендерною тематикою та успішно втілила безліч проектів для активних жінок, подарувавши місцевій політиці декілька жіночих обличь. По-друге, у зв’язку з реформою децентралізації на Херсонщині йде бурхливий процес об’єднання громад,  що супроводжується різними складнощами, як-то низька інформованість населення, розповсюдження неправдивих міфів про наслідки реформи тощо.


Як зазначила запрошена на Open Space координатор Офісу реформ в Херсоні Оксана Силюкова, що більшість депутатського корпусу в районах – це жінки, штати сільських рад тримаються на жінках, тому об’єднання громад – це дійсно виклик для них.

Керівник Центру допомоги учасникам АТО при Херсонській обласній державній адміністрації Наталя Возаловська підтвердила, що в селах проявляють активність в основному жінки.

«Спротив має різні мотиви. У чоловіків це матеріальне підґрунтя, а спротив жінок пов'язаний з побоюванням за дитячі садки, школи, лікарні», - зазначила Наталя Анатоліївна.

Тому необхідно вести широку інформаційну роботи та включатися в цей процес всім.

Важливо відмітити, що в роботі взяли участь представники влади – спеціаліст відділу громадських зв’язків  Херсонської міської ради Ірина Онищенко, начальник Управління внутрішньополітичної діяльності Херсонської обласної державної адміністрації Павло Гавриш; представники громадського сектору (експерти з різних питань, в тому числі гендерних) та просто активні громадяни різного віку. На заході були присутні гості з Мелітополя, де також втілюється проект «Регіональні Голоси – Створюємо Мости для Демократії», – працівник Мелітопольського виконкому Тетяна і депутат місцевої ради Павло, єдиний чоловік в залі, який зазначив: «Жінка більше схильна до компромісів, тому важливо, щоб жінка брала активну участь в політиці, обиралась на всіх рівнях». 


Після вступної частини учасники Open Space почали пропонувати для обговорення свої теми й визначатися, о котрій годині збиратиметься їх група.  Усього виявилося аж 14 тем:

1Залучення чоловіків до теми «просування жінок у владу та на певні посади.
2.       Як забезпечити належну підготовку, рівень знань для кандидатів, депутатів місцевих рад для якісного виконання їх повноважень.
3.       Роль активісток об’єднаних громад у розвитку громадянського суспільства.
4.       Нові вибори у об’єднаних громадах, низький рівень представництва жінок у радах громад.
5.       Роль жінки в процесі впровадження реформ в процесі децентралізації (освіта та медицина).
6.       Неформальна освіта (нові можливості для жінок і чоловіків).
7.       Як боротися з негативними міфами про об’єднання громад?
8.       Можливості активних жінок просувати суспільно корисні ініціативи розвитку громад через місцеві ради (адвокація).
9.       Роль молоді у процесах децентралізації, нових правил життя.
10.   Лідер ОТГ – хто він, яким має бути?
11.   Участь активних жінок у виборах до місцевих рад – нова можливість для реалізації потреб громади.
12.   Кадровий склад ОТГ – вчорашні випускники та працівники предпенсійного віку. Як зберегти ефективний баланс?
13.   Як забезпечити підтримку сільської жінки у її ініціативах перетворень або покращень життя громадою?
14.   Роль жінки у розвитку сучасного суспільства (впровадження гендерної політики).
Багато тем перегукувалися, кожна була по-своєму цікава, і хотілося взяти участь в усіх обговореннях. Зазвичай в Open Space є так звані бджілки, які плідно працюють та переносять свій нектар знань із групи в групу, а є метелики, які літають здебільшого в буфеті, але є неупередженими та можуть підказати свіжі ідеї. У нашій групі, здається, були в основному бджілки, які навіть забували про каву й дуже смачні тістечка, які завжди на них чекали в буфеті.

У другій половині заходу теми вже склалися в проекти, навколо яких сформувалися справжні команди, готові продовжувати співпрацю надалі. Було розроблено 9 проектів (деякі з них ще на рівні ідей):

1.       «Ініціатива жінок» в розвитку сучасного суспільства.
2.       Розробити кейс з гендерного супротиву для сільських лідерок (сільських голів, депутаток) та провести міні-тренінг у селі N району N.
3.       Жінки депутати – крок за кроком до вирішення місцевих проблем.
4.       Моніторинг перших виборів ОТГ: кандидати, технології, результати.
5.       Проведення круглих столів або зустрічей в сільській громаді з залученням жінок та молоді (де вони можуть вільно висловлюватися та пропонувати ідеї з метою підвищення комунікативних здібностей).
6.       Неформальна освіта для дорослих в громадах.
7.       Залучення до процесу проведення децентралізації молодіжних, студентських рад.
8.       Розробити методичний блок – план та зміст просвітницьких програм по подоланню стереотипів щодо участі жінок у владі та розвитку жіночого лідерства у сільській місцевості.
9.       Створення громадського майданчика для комунікації жінок-лідерок об’єднаних громад по обговоренню  та обміну досвідом ризиків й проблем, що виникають.


Після презентації проектів кожний учасник мав змогу висловитися та поділитися з оточуючими враженнями від Open Space. Очі багатьох були сповненні натхненням й бажанням скоріше втілити свої проекти в життя.  

«Приємно було відчути себе не просто жінкою, а активною жінкою», - сказала одна з учасниць.
Організатори пообіцяли всі матеріали, напрацьовані групами, перенести в електронний вигляд та розіслати учасникам, щоб вони могли продовжувати роботу. Деякі команди все визначилися з тим, коли зустрінуться наступного разу для обговорення проектів.

Отже, з такими активними представниками громади реформі децентралізації на Херсонщині точно нічого не загрожує.

Проект здійснюється за підтримки Інституту з міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International) та Міністерства закордонних справ Німеччини та є частиною проекту «Регіональні Голоси – Створюємо Мости для Демократії

Комментарии